Bár a járványhelyzetre tekintettel az utazások száma jelentősen csökkent, ugyanakkor most is szembe kell nézni azzal a helyzettel, ha a repülés előtt feladott poggyász elveszik, megsemmisül. Ennek eseteivel foglalkozunk most.
A poggyászkár sokféle lehet, kezdve a megsemmisülésig, a rongáláson át, a késedelmes teljesítésig. A reptéren feladott poggyászért a légitársaság felel. Nyilván ezalól egyértelműen kivételt képeznek azok az esetek, amikor a poggyász már eleve sérült, ütött-kopott volt.
Az Európai Unió külön, a 2027/1997 EK rendeletben is szót ejt a poggyászkárokról, melyek kötelezőek a légitársaságokra nézve is.
Eszerint a légitársaságoknak kötelezettségük a részletes szabályokat ismertetni és az utasok részére átadni.
Először is le kell szögezni, hogy minden egyes légitársaság igen részletes szabályokat, előírásokat tartalmaz a poggyászokra vonatkozóan. Ennek keretében meghatározzák az eljárási rendet, tehát azt, hogy hol, milyen időn belül és módon kell a problémáját az utasnak jeleznie, milyen esetben mentesül a légitársaság, legfeljebb mekkora összegig áll helyt a légitársaság stb. Ezt az üzletszabályzatban szokták közzétenni, mely a légitársaságok honlapján is megtalálhatóak. Ezeknek a szabályoknak azonban összehangban kell lenniük az uniós előírásokkal.
A rendelet szerint a helytállás összege a poggyász késésért és megsemmisülésért is legfeljebb 1000 SDR lehet. Ez kb. 1200 EUR összegnek felel meg.
Fontos, hogy a fenti összeghatáron felül nincs akadálya annak, hogy a légitársaság ennél az összegnél magasabb helytállást vállaljon magára nézve, ugyanakkor ennél kevesebbet összegű összeghatárt nem határozhat meg.
Kiemelendő, hogy az utas az igényt – ha az megalapozott – nemcsak a légitársasággal szemben érvényesítheti, hanem erre kötött biztosítás terhére. Tipikusan az utasbiztosítási szerződésekben találhatóak meg a poggyászkárra vonatkozó biztosítási események. Itt jelentősége van annak, hogy a biztosító csak és kizárólag a szerződési feltételekben meghatározott esetekben és módon térit. Tehát, ha valamilyen káresemény kizárt a szerződésből, akkor a biztosító sem fog helytállni. Az is lényeges, hogy a biztosítók tipikusan csak azt a kárt térítik meg, amelyeket nem fizetett ki a légitársaság. Ezért van az, hogy a biztosítók előírják, hogy a kárbejelentés során csatolni szükséges minden olyan iratot, mely a légitársasággal történő eljárás része volt.
Bár most valóban nincs utazási szezon, ugyanakkor, ha erre a jövőben mégis sor kerülne, nemcsak a légitársaság szerződési feltételeit érdemes megvizsgálni, hanem javasolt utasbiztosítást is kötni, annak érdekében, hogy akár a poggyászkárunk is teljeskörűen megtérülhessen.
A tartalmat a DAS támogatta!
Szerző: dr. Burján Zsuzsanna